Team Lake Macquarie

BMX   |   Football (soccer)   |   Golf   |   Swimming   |   Water Polo   |   Athletics   |   Gymnastics   |   Sailing   |  

BMX

  • Name: Brandon Greenwood
  • Age: 12
  • School: St Mary’s High School
  • Achievement: 8th in NSW BMX State Titles 2011
  • Name: Caitlin Scanlon Serone
  • Age: 13
  • School: Toronto High School
  • Achievement: Female BMX rider Caroline Buchanan
  • Name: Cellito June Giudice
  • Age: 12
  • School: Redhead Public School
  • Achievement: Semi-finals at 2014 Nationals in Shepparton
  • Name: Cooper Pozniak
  • Age: 15
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: Trans Tasman Australian team, Mighty 11’s, in 2010
  • Name: Georgia Beckers
  • Age: 15
  • School: Macquarie College
  • Achievement: 6th in Australia 2014 BMX Nationals
  • Name: Jared Liverod
  • Age: 13
  • School: West Wallsend High School
  • Achievement: 4th place at 2013 NSW State Titles
  • Name: Jarred Tindall
  • Age: 14
  • School: Glendale High School
  • Achievement: Semi-finalist 13-14 boy cruiser at 2014 Nationals
  • Name: Kaitlin Budden
  • Age: 15
  • School: West Wallsend High School
  • Achievement: 7th in NSW State Championships 2013
  • Name: Kimberly Alsop
  • Age: 13
  • School: International Football School
  • Achievement: 1st place in regionals
  • Name: Rhys Ashman
  • Age: 14
  • School: St Mary’s High School
  • Achievement: BMX rider T. J. Lavin

back to top

Football (soccer)

  • Name: Amber Letham
  • Age: 14
  • School: Hunter Sports High
  • Achievement: Grand final winner – Warners Bay in 2013
  • Name: Breanna Steadman
  • Age: 14
  • School: Hunter Sports High
  • Achievement: Playing nationals in 2013 with Northern NSW
  • Name: Eden Garbett
  • Age: 12
  • School: Charlton Christian College
  • Achievement: Winning state titles with Macquarie Football Academy in 2013
  • Name: Georgia Cook
  • Age: 15
  • School: Warners Bay High School
  • Achievement: Played Macquarie Football representative football
  • Name: Jacob Campbell
  • Age: 13
  • School: St Mary’s High School
  • Achievement: Played with Northern NSW skill development program
  • Name: Jade Timms
  • Age: 15
  • School: Toronto High School
  • Achievement: Represented Lake Macquarie at State Titles four times
  • Name: Jayden Barnett
  • Age: 12
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: State championship winner with Macquarie Football in 2013
  • Name: Katelyn Lyddiard
  • Age: 14
  • School: Warners Bay High School
  • Achievement: Competing in the Bill Turner Cup
  • Name: Lisa Crane
  • Age: 15
  • School: Warners Bay High School
  • Achievement: Competing at the State Titles in Coffs Harbour for soccer
  • Name: Matthew Randall
  • Age: 15
  • School: Charlton Christian College
  • Achievement: Under 15’s State Titles
  • Name: Molly Arens
  • Age: 13
  • School: Lambton High School
  • Achievement: Being named captain of NSW Team for soccer in 2012/13
  • Name: Reece Green
  • Age: 12
  • School: Wallsend High School
  • Achievement: NSW soccer and regional futsal
  • Name: Rex Fernance
  • Age: 14
  • School: Hunter Sports High
  • Achievement: Selected in Northern NSW metro squad for nationals
  • Name: Tessa Tamplin
  • Age: 13
  • School: Hunter School of the Performing Arts
  • Achievement: Selected twice for U/13’s in Northern NSW Nationals soccer
  • Name: Wilson Tweed
  • Age: 15
  • School: Charlton Christian College
  • Achievement: Represented Northern NSW at futsal nationals
  • Name: Zach Thomas
  • Age: 15
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: Competed in three international tournaments

back to top

Golf

  • Name: Jesse Fittler
  • Age: 13
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: 2012 Jack Newton Junior Nett Winner
  • Name: Jye Pickin
  • Age: 14
  • School: Macquarie College
  • Achievement: Member of NSW team that won 2012 Australian PSSA golf title
  • Name: Makensie Toole
  • Age: 13
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: Equal 1st at Muswellbrook Junior Classic
  • Name: Piper Prince
  • Age: 12
  • School: Cardiff High School
  • Achievement: Winning under 12s Belmont Junior Classic in 2014

back to top

Swimming

  • Name: Adam Vincer
  • Age: 14
  • School: West Wallsend High School
  • Achievement: Competing in the National Australian Age Championships
  • Name: Brittney Naylor
  • Age: 15
  • School: Hunter Sports High School
  • Achievement: Making NSW State Finals
  • Name: Chloe Papadopoulos
  • Age: 13
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: State and country representative
  • Name: Jade Frith
  • Age: 14
  • School: Toronto High School
  • Achievement: 1st individual medal at 2013 Southern NSW Country Championships
  • Name: Jasmine Rose Anderson
  • Age: 13
  • School: Macquarie College
  • Achievement: Two bronze medals at NSW State Age Championships
  • Name: Jye Pastourmoglou
  • Age: 13
  • School: Warners Bay High School
  • Achievement: State swimming
  • Name: Lucas Baita
  • Age: 14
  • School: St Pius X High School
  • Achievement: 2014 NSW All Schools bronze medal in butterfly
  • Name: Ryan Walker
  • Age: 13
  • School: Toronto High School
  • Achievement: Winning two gold medals at Country Championships 2014

back to top

Water Polo

  • Name: Andrew Dunford
  • Age: 15
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Being selected for the Australian team Serbian tour in 2014
  • Name: Bailey Sheather
  • Age: 15
  • School: Warners Bay High School
  • Achievement: Winning gold at the Australian under 14s National Championships in 2012
  • Name: Gabby Hooper
  • Age: 13
  • School: Swansea High School
  • Achievement: Winning under 14s State Championships
  • Name: Gabrielle Maddison
  • Age: 14
  • School: Belmont Christian College
  • Ambition: To inspire people
  • Name: Georgia Hammond
  • Age: 14
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: Competing in Christian School Sports Association state swimming
  • Name: Grace Whipp
  • Age: 13
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: Winning gold at 2014 State Championships
  • Name: Jackson Morgan
  • Age: 14
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: Hunter Hurricanes rep player at State Championships
  • Name: Jade Hill
  • Age: 15
  • School: Whitebridge High School
  • Inspired by: Bronwen Knox
  • Name: Jolie Marsden
  • Age: 12
  • School: Warners Bay High
  • Achievement: Under 14s NSW Waterpolo State Champions 2014
  • Name: Jordan Bubb
  • Age: 12
  • School: Valentine Public School
  • Achievement: Under 16s grand final winners
  • Name: Jorja Rocteur
  • Age: 14
  • School: Toronto High School
  • Achievement: Winning State Championships in 2014
  • Name: Liam Feighan
  • Age: 12
  • School: Cardiff North Public School
  • Ambition: Play for Hunter Hurricanes
  • Name: Lucy Coon
  • Age: 14
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Gold medal in under 14s State Championships
  • Name: Luke Dunford
  • Age: 14
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Playing for the Hunter Hurricanes at State and National comps 2013/14
  • Name: Marlee Hammond
  • Age: 14
  • School: Belmont Christian College
  • Sporting goal: To be a good swimmer and water polo player
  • Name: Mikayla Kirchner
  • Age: 14
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: Being selected for the Hunter Academy of Sports for water polo
  • Name: Rhys Wilson
  • Age: 14
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Playing for the Hunter Hurricanes at State and Nationals 2013/14
  • Name: Saxon Quick
  • Age: 14
  • School: St Pius X High School
  • Achievement: Grand final win with Easts Water Polo Club
  • Name: Shanae Kirchner
  • Age: 12
  • School: Belmont Christian College
  • Achievement: Being selected for the Hunter Sports Academy
  • Name: Tom Ophir
  • Age: 13
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Making the NSW Tap camp
  • Name: Abbey Cartwright
  • Age: 14
  • School: Morisset High School
  • Achievement: Competing in under 14s at both State and National level

back to top

Athletics

  • Name: Anton Fenech
  • Age: 14
  • School: St Paul’s High School
  • Inspired by: Usain Bolt
  • Name: Bernice de Jager
  • Age: 14
  • School: Macquarie College
  • Achievement: 1st place at 2014 NSW Juniors in long jump
  • Name: Chelsea Egginton
  • Age: 13
  • School: Whitebridge High School
  • Achievement: Winning gold at 2011 NSW PSSA Championships for high jump
  • Name: Emma-Sue Greentree
  • Age: 15
  • School: Hunter Sports High School
  • Achievement: Winning high jump at 2013 ICG in Windsor, Canada
  • Name: Jack Jordan
  • Age: 15
  • School: Toronto High School
  • Achievement: State Athletics
  • Name: Kathleen Young
  • Age: 14
  • School: Toronto High School
  • Inspired by: Georgie Clarke
  • Name: Luke Gibbons
  • Age: 14
  • School: Charlton Christian College
  • Achievement: Making it to zone and state athletics
  • Name: Miles Petersen
  • Age: 15
  • School: Merewether High School
  • Achievement: Silver medal in Little Athletics NSW State Championships for 400m
  • Name: Teah MacPherson
  • Age: 13
  • School: Hunter Sports High School
  • Achievement: 1st in State 100m with a record time of 12.57
  • Name: Thomas de Jager
  • Age: 14
  • School: Macquarie College
  • Achievement: Relay team 1st at Little Athletics NSW Regionals
  • Name: Thomas Steel
  • Age: 14
  • School: Morisset High School
  • Achievement: State, regional and zone athletics
  • Name: Dakota Thomas
  • Age: 13
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: Being named captain of the NSW team for 2014 Melbourne Australian Little Athletics Championships

back to top

Gymnastics

  • Name: Aphra O’Brien-Slade
  • Age: 13
  • School: Hunter School of the Performing Arts
  • Achievement: Gold medal at Nationals in 2014
  • Name: Claire Marie Beverly
  • Age: 15
  • School: Whitebridge High School
  • Inspired by: Bree Carter, level 10 gymnast at Blackert Gymnastics Academy
  • Name: Jorgie Hills
  • Age: 12
  • School: St Mary’s High School
  • Achievement: 1st place on beam and floor at Nationals
  • Name: Kelly Kilduff
  • Age: 14
  • School: Hunter Sports High School
  • Inspired by: Mary-Anne Monckton
  • Name: Matthew Youngberry
  • Age: 14
  • School: Macquarie College
  • Achievement: Winning floor at NSW State Titles
  • Name: William Bradley
  • Age: 15
  • School: Lambton High School
  • Achievement: Silver medal in the team event at Windsor, Canada ICG

back to top

Sailing

  • Name: James Robson
  • Age: 13
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: 1st in a race and 7th overall at NSW Youth Regatta 2013
  • Name: Thomas Steenson
  • Age: 13
  • School: St Paul’s High School
  • Achievement: Being half of the youngest crew ever to win 2013 Flying II National Titles

back to top

News Archive

The International Children’s Games is a true global village, where spirited competition thrives, and peace, tolerance, fairness and integrity live.

Richard Smith
General Secretary of the
International Children’s Games